Aktualności

Arcybiskup Tadeusz Wojda na rekolekcjach Spotkań Małżeńskich
Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda gościł na ostatnich rekolekcjach Spotkań Małżeńskich w listopadzie br. Wraz z uczestnikami wysłuchał wprowadzenia do spotkania oraz wygłosił kilka refleksji na temat trwałości małżeństwa, opierając je na osobistym doświadczeniu duszpasterskim. W rekolekcjach wzięło udział 18 par małżeńskich, prowadzonych przez 3 pary animatorów oraz dwóch kapłanów.

Obchody 10-lecia Ośrodka białostocko-łomżyńskiego
2 września 2017 r. świętowaliśmy 10 lecie istnienia naszego Ośrodka. Wybraliśmy się na wycieczkę do Tykocina, miasteczka leżącego niedaleko Białegostoku. Spotkaliśmy się w grupie tych, którzy zakładali Ośrodek, obecnych animatorów oraz małżeństw uczestniczących w spotkaniach małych grup (było też kilkoro dzieci). Z kapłanów niestety mógł być z nami tylko ks. Adam Anuszkiewicz, który jest z nami od 3 lat. Zwiedziliśmy wspólnie prywatne muzeum na zamku w Tykocinie oraz muzeum w Synagodze. Wszyscy byli zadowoleni z naszego przewodnika – Krzysztofa Bernackiego. Nie zabrakło oczywiście modlitwy, dziękczynnej za te 10 lat i prośby za nas, za nasz Ośrodek i za całe Spotkania Małżeńskie, w parafialnym Kościele. Wspólny obiad w restauracji Tejsza, serwującej kuchnię żydowską, dopełnił wspólne świętowanie. Przed nami kolejne lata pracy. Basia i Krzysztof Bernaccy.
Wieczory dla Zakochanych - kurs dla narzeczonych
Wieczory dla Zakochanych to program przygotowujący do Sakramentu Małżeństwa. Jest to 9 spotkań trwających ok. 3 godzin każde. W programie tym podstawową metodą jest praca własna narzeczonych. Inspirują do niej wprowadzenia i świadectwa małżeństw oraz kapłanów – animatorów Spotkań Małżeńskich.
Uczestnicy - w swoich parach - mają możliwość pełniejszego poznania własnych cech osobowości i oczekiwań, a także ustalenia wspólnej hierarchii ważności spraw w życiu. Uczą się również jak rozwiązywać konflikty i jak budować autonomię swojego związku. Odkrywają czym jest naprawdę sakrament małżeństwa, rozpoznają miejsce wiary w swoim życiu. Dowiadują się podstawowych spraw z zakresu nauki Kościoła o małżeństwie i rodzinie.
Praca ma charakter warsztatowy. Wieczory przeznaczone są zarówno dla narzeczonych jak i par „chodzących” ze sobą, ale poważnie myślących o małżeństwie. Można w nich uczestniczyć tylko parami.
Wieczory dla Zakochanych spełniają wymagania Kościoła w zakresie katechez przedmałżeńskich.

Kolejny pracowity weekend za nami
Co roku organizujemy 4 weekendy podstawowe. Również w tym roku mamy już za sobą udane rekolekcje - udane zarówno dla prowadzących animatorów, jak również uczestniczące małżeństwa. Wiele z nich składa świadectwa radości i zadowolenia z udziału w weekendzie, także bardzo pozytywnego odzewu dla metody pracy zaproponowanej na warsztatach. Wszystkim, którzy tego zechcą, proponujemy grupowe zdjęcie na zakończenie.
Jesteśmy na Facebooku
Serdecznie zapraszamy na nasz profil na Facebooku, gdzie publikujemy więcej materiałów nt. naszej aktywności, jak również małżeństwa i sztuki dialogu.
https://www.facebook.com/SpotkaniaMalzenskieBialystok/

Ośrodek białostocko-łomżyński na wakacjach
Na koniec roku szkolnego udało nam się zorganizować dwudniowy wyjazd dla animatorów. Wybraliśmy się na wyprawę kajakami rzeką Czarna Hańcza. Urokliwe, spokojne miejsce i mało turystów. Na starcie zameldowało się siedem osób i jeden nieletni - być może przyszły animator, za 30 lat. Trzeba przecież myśleć o następcach. Świetna pogoda, Boże błogosławieństwo i miłe, oddane towarzystwo zrobiły resztę. Planujemy w przyszłym roku dokończyć trasę, bo naprawdę warto.Atmosferę spływu oddaje wypowiedź Marka i jego syna:

"Efekt naszej wyprawy na kajaki dobrze podsumuje moja rozmowa z Michałem. Drugiego dnia, po powrocie do bazy, Michał zaczął z entuzjazmem snuć plan, w jaki sposób na następną taką imprezę zabierzemy również mamę i brata. Zaproponował od razu podział - on, już cokolwiek doświadczony kajakarz, będzie płynął z mamą na pozycji sternika, a ja będę miał pod opieką młodszego brata. Płynąc z nim przez te dwa dni widziałem jak się relaksuje, oswaja z przyrodą, jak entuzjastycznie startuje do abordażu... Mieliśmy okazję spędzić trochę czasu sam na sam, ale z drugiej strony cała impreza nie wyszłaby, gdybyśmy nie płynęli w dobrym towarzystwie. Nie dałoby się zrobić choćby tratwy... "

*******