Najczęstsze pytania - rekolekcje dla małżeństw

Ile czasu trwają rekolekcje?
Rekolekcje weekendowe dla małżeństw z reguły zaczynają się w piątek o godz. 19.00, a kończą się obiadem w niedzielę, który jest ok. 13.00. Rejestracja w piątek jest od godziny 18:00, aby mieć czas na rozlokowanie w pokojach.

Gdzie odbywają się rekolekcje i jak na nie dojechać?
Korzystamy z gościnności domu rekolekcyjnego "Ojczyzna" o.o. pallotynów w Hodyszewie. Znajduje się on za kościołem parafialnym, wjeżdża się przez parking przy kościele. Parkowanie aut jest na parkingu kościelnym, a jeśli brama jest otwarta można parkować zaraz za bramą po prawej, aż do budynku gospodarczego. Pierwszy dom przy bramie to plebania, w głębi większy i wyższy - to dom rekolekcyjny. Prosimy nie parkować pod domem rekolekcyjnym - tam są miejsca wyłącznie dla obsługi. Osoby mające problemy z poruszaniem się mogą podjechać pod dom rekolekcyjny na czas wypakowania, ale jak najszybciej auto należy odstawić na parking w rejonie plebanii. Dane z map Google: 52.83132566333661, 22.778249423450575
 
 
Jakie są warunki zakwaterowania?
Każde małżeństwo mieszka w osobnym pokoju. Większość pokojów posiada indywidualne łazienki, są też pokoje w segmentach ze wspólną łazienką na dwa pokoje. Na ostatnim piętrze dla 4 pokojów łazienki są wspólne (oddzielnie męskie i damskie). O przydziale pokoju decyduje kolejność rejestracji na rekolekcje, tzn. zgłoszenie i opłacenie zaliczki. W pierwszej kolejności rozdzielane są pokoje z własną łazienką. Pościel jest na miejscu, trzeba zabrać własne ręczniki i przybory toaletowe. Zapewniamy całodzienne wyżywienie.

Czy można zamówić posiłki bezglutenowe, bezmięsne?
Jeśli potrzebna jest specjalna dieta prosimy o poinformowanie w zgłoszeniu na rekolekcje. Poinformujemy kuchnię i ustalimy czy konkretna dieta może być zapewniona.

Czy można dojeżdżać codziennie na spotkania z domu?
Podczas rekolekcji konieczne jest nocowanie w naszym ośrodku. Oderwanie się od spraw codziennych jest ważne dla owoców rekolekcji. Program jest bardzo intensywny, zarówno w piątek jak i sobotę do późnych godzin wieczornych. Dojeżdżanie byłoby uciążliwe i rozpraszające.

Czy na rekolekcje można przyjechać z dziećmi?
Niestety, nie. Program rekolekcji jest intensywny, a nie jesteśmy w stanie zapewnić w tym czasie opieki nad dziećmi w takich warunkach, aby dzieci nie odrywały uwagi rodziców od rekolekcji. Ponadto bardzo ważne jest, aby uczestnicy mogli poświęcić czas wyłącznie dla siebie. Dlatego zapraszamy na rekolekcje wtedy, kiedy dzieci będą mogły zostać pod opieką w domu.

Chcielibyśmy uczestniczyć w rekolekcjach, ale pracujemy do późna w piątek. Czy możemy się spóźnić?
Bardzo zależy nam na tym, aby wszyscy uczestnicy byli obecni od początku do końca rekolekcji. Zajęcia w piątek mają duże znaczenie dla wejścia w rytm ćwiczeń. Na pierwszym spotkaniu są wyjaśniane podstawy naszej metody, dlatego prosimy pary, aby zamiast się spóźniać, spróbowały zapisać się w takim terminie, kiedy będą mogły wziąć udział w całym cyklu zajęć. Dotyczy to również wcześniejszych wyjazdów - ważne jest, aby ich nie planować i zostać do końca rekolekcji, gdyż tylko wtedy można doświadczyć w pełni dobrych skutków całego programu.

Czy na rekolekcjach trzeba opowiadać o swoim życiu małżeńskim przy innych uczestnikach?
Nie. Intencją Spotkań Małżeńskich jest spotkanie małżonków we dwoje przy pełnym uszanowaniu ich intymności. Nikt nie zna rozmów małżonków, odbywają się one w ich pokojach. Nie oczekujemy od uczestników, aby dzielili się swoimi osobistymi doświadczeniami. Istnieje możliwość indywidualnego spotkania małżeństwa z kapłanami lub animatorami, ale wyłącznie na prośbę uczestników.

Czy w rekolekcjach podstawowych mogą brać udział małżeństwa cywilne, w powtórnych związkach po rozwodzie?
Nie stawiamy przeszkód w uczestniczeniu w rekolekcjach podstawowych małżeństwom cywilnym w powtórnych związkach po rozwodzie. Istnieje dla nich specjalny program, zachęcamy do uczestniczenia w tym programie, gdyż bardziej z niego skorzystają. Nie oznacza to jednak, abyśmy w związku z tym stawiali przeszkody w uczestniczeniu małżeństw cywilnych w podstawowych rekolekcjach przeznaczonych dla wszystkich małżeństw, zwłaszcza, gdy rekolekcji dla związków niesakramentalnych jest mało. Kierujemy się „domniemaniem, że uczestnictwo to będzie drogą do ich pełniejszej więzi z Bogiem i Kościołem”. https://spotkaniamalzenskie.pl/dla-zwiazkow-niesakramentalnych-program/

Czy w rekolekcjach podstawowych mogą wziąć udział pary w tzw. wolnych związkach, nie mające kościelnych przeszkód w zawarciu ślubu kościelnego?
Jeżeli są to pary od niedawna mieszkające razem i nie posiadające dzieci, zachęcamy je do uczestnictwa w Wieczorach dla Zakochanych lub Rekolekcjach dla Narzeczonych. Jednakże, jeżeli są to pary z długim stażem, mające dzieci, nie stawiamy im przeszkód w uczestniczeniu w rekolekcjach podstawowych dla wszystkich małżeństw. Zakładamy, że pary takie wiedzą czym są Spotkania Małżeńskie i ich zgłoszenie jest wyrazem poszukiwań, zaś nasze przyjęcie jest otwarciem drzwi na działanie łaski Bożej. W takich sytuacjach kierujemy się domniemaniem, że uczestniczenie w rekolekcjach może otworzyć im drogę do pogłębienia relacji z Panem Bogiem i Kościołem.